Indie - multikulturní zem

Indie je multikulturní zemí, díky čemuž je pestrá i co se týče tradic a kulinářských specifik. Indická kuchyně – to je široká variace chutí a vůní. Dle názoru mnoha kulinářských expertů nejde indickou kuchyni přirovnat k žádné jiné národní kuchyni. Indická kuchyně rozlišuje šest základních chutí: sladkou, slanou, kyselou, hořkou, trpkou a palčivou. Z těchto základních chutí poté tvoří dokonalý mix chutí a vůní.
Velká část jídel je vegetariánská, nejpoužívanější zeleninou pro jejich přípravu bývají brambory, luštěniny, květák, baklažán a rajčata. Jako příloha k jídlu je většinou podávána rýže nebo vynikající indické placky (v různých variantách). Masitá jídla jsou připravována hlavně z jehněčího, drůbežího, ale také z rybího a mletého masa.
V některých oblastech Indie nalezneme na jídelníčku i vepřové maso, avšak toto maso je považováno za nečisté. Maso, které v indické kuchyni nenajdeme, je hovězí maso. Kráva je považována za posvátné zvíře, kterému nesmí být ublíženo.
V Indii se pěstuje mnoho druhů zeleniny a právě díky tomu je velká část jídel založená na pečených či smažených kouscích zeleniny v různých kombinacích společně s nejrůznějšími druhy koření. Koření, která indická kuchyně používá, pocházejí z čerstvých nebo sušených kořenů, plodů rostlin, keřů, kůry stromů a semen. Mezi nejpoužívanějšími druhy koření v indické kuchyni patří: kari, koriandr, kardamon, kurkuma, šafrán, řecké seno, zázvor, skořice, indický kmín, asafoetida, černá hořčice a směs garam masala.
Základem obyčejného indického jídla je chlebová placka nan nebo rýže. Pokud hovoříme o rýži, nejčastěji se můžeme setkat s rýží Basmati. V hindštině slovo basmati znamená „královna vůní“ a rýže Basmati je právem za ni pokládána. Dalšími druhy je například šafránová rýže nebo kari rýže.
Po dobrém a sytém jídle přichází na řadu dezert. Indické dezerty jsou hodně sladké a vždy obsahují mléko, cukr a tuk. Zdejší restaurace nabízí dezert, který milovníkům sladkého rozhodně zachutná.
Pokud jste doposud indickou kuchyni neokusili, rozhodně si tento zážitek nenechejte ujít.
Domů Jídelní lístek Fotogalerie O indické kuchyni Kde nás najdete Návštěvní kniha